Nawet jeżeli firma nie przeniosła się całkowicie do sieci i jej pracownicy pracują częściowo zdalnie, a częściowo stacjonarnie, to również powoduje komplikacje w utrzymaniu wszystkich plików i całej komunikacji w bezpieczeństwie. Powyższe słowa potwierdzają ostatnie wiadomości w mediach – wiele firm ucierpiało od braku zabezpieczeń, a pozostałe są nadal zagrożone. Urządzenia napędzające biznes nie znajdują się już wyłącznie w siedzibach firm, budżety są mocno ograniczone, a sporo biznesplanów nie było przygotowane na nadejście katastrofy.

Wiele firm zaczęło przechodzić na tryb pracy zdalnej jeszcze przed pandemią COVID-19. Oznacza to, że istnieją już wyrobione najlepsze praktyki i opłacalne oprogramowania, które ułatwią pracę, zapewnią bezpieczeństwo w firmie i zadbają o ochronę treści dla pracowników i klientów. Niżej opiszemy kilka najpopularniejszych problemów z bezpieczeństwem sieci, na które istnieją sprawdzone rozwiązania.

Znaczący wzrost komunikacji online

Bezpieczne połączenia wideo sprowadzają się tylko do wyboru odpowiedniego oprogramowania, ale wybór poczty elektronicznej jest bardziej zróżnicowany i często wymaga dodatkowych rozwiązań. Poczta elektroniczna musi być zabezpieczona przed licznymi zagrożeniami, w tym nieautoryzowanym dostępem lub utratą kontroli, a włamania mogą mieć charakter ataków phishingowych, spamu lub złośliwego oprogramowania. Jeżeli chodzi o ransomware, jest on dostarczany z wprowadzającymi w błąd tematami, treściami, załącznikami lub linkami, które kuszą użytkowników.

Rozwiązaniem tego problemu jest kompleksowa usługa antyspamowa połączona z edukacją pracowników na temat natury i wyglądu tych ataków. Z pewnością przydatne będą:

 • Program antywirusowy z wbudowanym skanowaniem poczty elektronicznej;
 • Narzędzia ochrony przed phishingiem i bezpieczeństwem w Internecie (zazwyczaj zintegrowane z przeglądarką);
 • Informowanie pracowników o typowych atakach phishingu i spam;
 • Zwracanie szczególnej uwagi na wszystkie linki i załączniki przesyłane poprzez e-mail
 • Pilnowanie zasad dotyczących haseł i uwierzytelniania dwuskładnikowego;
 • Stosowanie bezpieczniejszej, pełnej szyfracji przesyłanych poufnych danych.

Skanowanie i naprawianie zdalnych urządzeń

W standardowych okolicznościach zespół IT postępuje zgodnie z harmonogramem i procedurami, wprowadzając ważne poprawki niezwłocznie, gdy zajdzie taka potrzeba. Natomiast aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo w czasie ich pracy z domu, potrzebne jest oprogramowanie, które skanuje i instaluje poprawki na wszystkich zdalnych urządzeniach. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jeden na trzy przypadki naruszenia bezpieczeństwa jest spowodowany lukami w zabezpieczeniach (źródło).

Takim naruszeniom można zapobiec upewniając się, że urządzenia są przeskanowane, a luki zniwelowane. Niestety jest to trudniejsze, gdy chcemy to zrobić na urządzeniach zdalnych, lecz wciąż możliwe – istnieją opcje oprogramowania stworzone dokładnie w tym celu. Niezbędne oprogramowania i praktyki:

 • Rozwiązanie do monitoringu sieci;
 • Oprogramowanie do zdalnego zarządzania;
 • Regularne skanowanie sieci i pełna inwentaryzacja;
 • Zabezpieczenie wszystkich systemów operacyjnych;
 • Planowanie czasu na wprowadzenie poprawek i aktualizacji;
 • Testowanie poprawek i gotowość na wycofanie ich;
 • Identyfikacja wszystkich luk w systemie.

Bezpieczeństwo sieci domowej

Kolejnym ważnym aspektem bezpieczeństwa pracowników zdalnych jest upewnienie się, że zabezpieczenia ich sieci domowej są odpowiednio przygotowane i solidne. Możemy do nich zaliczyć szyfrowanie danych w ruchu (poprzez stosowanie VPN), szyfrowanie Wi-Fi (najlepsze opcje to WPA2 albo już WPA3), regularna zmiana hasła i loginu do routera, dostosowanie firewall, antywirus również dla urządzeń prywatnych.

Do zabezpieczenia sieci domowej będą potrzebne:

 • VPN;
 • Zarządzanie pasmem przepustowości;
 • Rozbudowane narzędzie Firewall;
 • Rozwiązania antywirusowe.

Backup wszystkich danych za pomocą szyfrowanych kopii zapasowych

Dane nie są odpowiednio zabezpieczone bez wykonywania regularnych, zaszyfrowanych kopii zapasowych. Jest to istotne niezależnie od tego, czy pracownicy pracują w domu, czy w biurze, ale jest to dużo ważniejsze w przypadku pracowników zdalnych. Dobrze zabezpieczony system zapewnia możliwość szyfrowania, przesyłania i tworzenia kopii zapasowych wszystkich danych firmowych do scentralizowanego źródła (często w chmurze, ale nie jest to konieczne), więc niweluje się problem utraty ważnych informacji w wyniku błędu ludzkiego lub złośliwych działań. Dzięki oprogramowaniu przechowywania i szyfrowania danych użytkownicy nie stracą efektów swojej pracy.

Podsumowanie

Wszystkie powyższe powody wskazują na zapotrzebowanie opisanych rozwiązań nie tylko podczas wzmożonej pracy zdalnej. Jak już wspomniano, niektóre przedsiębiorstwa oraz instytucje korzystały z tych rozwiązań jeszcze przed rozpoczęciem się pandemii, ale jak pokazuje praktyka i ostatnie wiadomości w mediach – wiele firm ma w tym aspekcie dużo do nadrobienia.

Aby zapewnić kompleksową ochronę swoim klientom najlepiej jest wybrać produkt, który posiada wszystkie wyżej opisane cechy. W czasie webinaru organizowanego wspólnie przez dystrybutora rozwiązań cyberbezpieczeństwa i monitoringu Bakotech oraz producenta GFI Software zostanie omówiony produkt, który posiada nie tylko rozwiązania do ochrony sieci, ale też poczty elektronicznej.

Kerio Connect: sprawdzone rozwiązanie IT klasy Enterprise, łączące w sobie trzy kluczowe cechy

Aby w pełni zrozumieć, czym tak naprawdę jest Kerio Connect, należy rozpocząć od wyjaśnienia czemu służy to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w portfolio GFI Software. Jak sama nazwa sugeruje, jest to serwer poczty elektronicznej i zarazem doskonała alternatywa dla dobrze znanego już, podobnego rozwiązania – Microsoft Exchange.

 

Najważniejsze cechy Kerio Connect to bezpieczeństwo, prostota i przejrzysty User Interface (UI). To właśnie te trzy czynniki wpływają na szybką, bezpieczną i efektywną pracę oraz komunikację w naszej organizacji.

Bezpieczeństwo

Kerio Connect jest w pełni wyposażonym pocztowym rozwiązaniem klasy Enterprise, zawierające w sobie również moduły bezpieczeństwa, które chronią przed hakowaniem oraz szkodliwymi oprogramowaniami za pomocą szyfrowania SSL i S/MIME. Ponadto rozwiązanie posiada wbudowane narzędzia antyspamowe i antywirusowe oraz w pełni zautomatyzowany backup z opcją stopniowego przywracania, który zapewnia szybkie i łatwe odzyskanie wrażliwych danych w większości znanych przypadków. Żeby w pełni wykorzystać swoje możliwości, archiwizacja szerokopasmowa na serwerze zapobiega utracie danych oraz pomaga organizacji w dostosowaniu się do prawnych wymogów, jakie muszą spełniać dane, aby mogły zostać użyte na ewentualnej drodze sądowej.

Prostota i przejrzystość

Komunikacja w każdej organizacji komunikacja powinna być szybka i niezawodna. Osiągnięcie tego celu umożliwiają wewnętrzny czat firmowy i poczta elektroniczna oferowane przez Kerio Connect. Niezbędny jest również kalendarz elektroniczny, który umożliwia nie tylko tworzenie wydarzeń, ale też zarządzanie nimi oraz ich synchronizację – zarówno wewnątrz struktur firmy, jak i poza nią.

Mobilność i wygoda pracy są bardzo istotne dla wielu pracowników, dlatego część z nich korzysta z własnych urządzeń. Rozwiązanie powinno być więc odpowiednie do instalacji na każdym dostosowanym urządzeniu. Dzięki Kerio Connect, Bring Your Own Device (BYOD) jest bardzo proste i możliwe na praktycznie każdej platformie i każdym urządzeniu dostępnym na rynku – zarówno na telefonie, laptopie czy tablecie.

Konfiguracja danego urządzenia jest tak prosta, że często nie jest nawet potrzebna pomoc ze strony działu IT. Elastyczność rozwiązania opiera się również na możliwości korzystania z innej preferowanej aplikacji do komunikacji. Z serwerów poczty Kerio Connect możemy korzystać zarówno w chmurze (SaaS) jak i w warunkach lokalnych, on-premisowych – to organizacja wybiera metody najlepszej dla obecnych w firmie procesów i infrastruktury IT. Kolejną dużą przewagą jest zcentralizowane sieciowe zarządzanie interfejsem oraz dostęp do skonsolidowanego systemu informacji, gdzie dostępna jest automatyczna konfiguracja backupu, monitorowanie statusów, notyfikacje systemu oraz kompletna zdalna konfiguracja. Kerio Connect dostarcza cechy i funkcjonalności kompletnego rozwiązania, które zapewnia złożoność bez wysokich kosztów, jakie najczęściej towarzyszą podobnym rozwiązaniom.

Podsumowanie

Podsumowując, Kerio Connect jest idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich firm (SMB) i zachowuje wszystkie znane, przydatne i sprawdzone już w innych tego typu produktach funkcje, pozwalając jednocześnie na znaczące oszczędności w naszej organizacji. To rozwiązanie powoduje, że komunikacja za pomocą email i czatu, kalendarz, kontakty oraz zarządzanie zadaniami w firmie jest łatwe, przyjemne i przystępne cenowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *